Fodor_Pter

„Ahhoz, hogy egy felnőtt ember valóban dönthessen, hogy dohányzik-e vagy sem, szükséges lenne az építkező jellegű felvilágosításra már az óvodás kortól.”

dr. Fodor Péter elnök


Bemutatkozás

A Füstölgők Társasága fontosnak tartja a dohányzás kultúráját és a kulturált dohányzást. Tagjaink között egyaránt vannak dohányosok és nem dohányzók. Társaságunk részt vett a nemdohányzók védelmében született törvény kialakításában. A társaság nyitott az értékekre, amit azzal is vállalunk, hogy több alkalommal rendeztünk Füstölgő Juniálist.
Bővebben...

mti_hirfelhasznalo

ukash kart |
"Pro és kontra" kerekasztal-beszélgetés
: starstarstarstarblank
Írta: Füstölgők   
2010. május 10. hétfő, 00:00

Budapest, 2010. május 7. – A Füstölgők Társasága érdeklődéssel figyeli a nemzetközi médiában jelentkező híradásokat arról, hogy milyen irányú szigorításokra készül a WHO a dohányzás-szabályozás terén. Az intézkedések tömeges dohány-termelői munkanélküliséghez és a feketepiac ugrásszerű élénküléséhez vezethetnek.


 

A Társaság elengedhetetlenül fontosnak tartja, hogy a magyarországi felnőtt lakosság mintegy harmadát alkotó dohányosok értesüljenek a „felettük” zajló  folyamatokról, és a demokrácia, valamint a civil társadalom eszközrendszerén keresztül hallassák hangjukat. Ennek érdekében a Társaság az év során több alkalommal szakértői kerekasztal-beszélgetéseket szervez, melyek során mindkét oldal szereplőit megszólaltatja.

A Füstölgők Társasága május 5-i rendezvényét a témával való ismerkedés jegyében rendezte meg. Dr. Fodor Péter elnök Váncsa Istvánnal beszélgetett a tervezett szigorításokról, a meghívott szakértők pedig Patai András, a Magyar Dohányipari Szövetség ügyvezető elnöke, valamint Dr. Kovács Gábor, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság alelnöke voltak. Az esemény újra bizonyította, hogy a témakörben lehetséges és szükséges is a párbeszéd.

Patai András  elmondta, hogy az Egészségügyi Világszervezet 2010 novemberében a Részes Felek 4. konferenciáján (COP4) fogja felülvizsgálni a Dohány-ellenőrzési Keretegyezményének (FCTC) 9. és 10. cikkelyét, ami világszerte hatással van a nemzeti és regionális dohányzás-szabályozások alakulására. Három fő témakört emelt ki, ami várható a WHO Keretegyezmény módosításakor.

A hírek szerint kanadai mintára minden ízesítő és adalékanyagot száműznek a cigarettákból a dohányzás visszaszorítása érdekében. Ez a dohánymárkák eltűnéséhez, a dohányzás kultúrájának egyoldalú megváltoztatásához és foglalkoztatási válsághoz vezetne. A magyar termelők kétharmada maradhatna munka nélkül, mert a Magyarországon termesztett, magas kézimunka igényű dohányfajtához a feldolgozás során szükséges adalékanyagot tenni, így termesztése ellehetetlenülne. Semmilyen tudományos érv nem támasztja alá az ízesítő- és aromaanyagok teljes száműzésének hatékonyságát. Azokban az országokban, ahol nem használnak semmilyen ízesítő- és adalékanyagot a dohánytermékek előállításánál, a többi országhoz hasonló a dohányzás mértéke.

Egyre erősödnek azok a törekvések is, amelyek a dohány-termékek megjelenését egységesítenék. A napokban Ausztráliában döntöttek az egyen csomagolású cigaretta bevezetéséről. Az intézkedéstől a dohányzás csökkenését várják, azonban valószínűleg éppen ellentétes hatást váltana ki, mivel a piacon tömegesen jelennének meg az ellenőrizhetetlen minőségű hamisított- és csempésztermékek, valamint mérséklődnének az árak, ami ösztönzően hatna a fogyasztásra. Ez egészségügyi, feketepiaci és márkavédelmi aggályok mellett a fiatalkorúak számára is könnyebben hozzáférhetővé tenné a dohánytermékeket.

dohánytermékek üzleti kihelyezésének tilalmára is készülnek. Izlandon, Kanadában és Írországban egy hasonló szabályozás hatására ugrásszerűen megnövekedett a feketepiac mérete, miközben a dohányzás mértéke azonos szinten maradt. Az ellenőrizhetetlen minőségű termékek piaca komoly népegészségügyi kockázatot jelent, jelentős adóbevételek kiesését eredményezi.

Dr. Kovács Gábor véleménye szerint a megoldás kulcsa elsősorban a felvilágosítás és az oktatás. A dohányzás visszaszorítását egy átfogó, átgondolt és hosszú távú prevenciós programmal látná lehetségesnek, amit a nemzeti oktatási rendszerbe is be kellene építeni. A Füstölgők Társasága is számtalan esetben hangoztatta ezt a véleményét.


További információért, interjúért keresse a Társaság szóvivőjét az alábbi elérhetőségeken:

S. Takács Zsuzsanna, szóvivő

Tel: (20) 957-4428

E-mail:  Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse.

AddThis Social Bookmark Button

Csatolmányok nevei:
Fájl letöltése (Sajto_hatteranyag_FT_2010.05.05.zip)Sajtó háttéranyag[Egyencsomagolás, összetevők szabályozása, bolti kihelyezés korlátozása, WHO Dohány-ellenőrzési Keretegyezmény (FCTC) és EU Dohánytermék Rendelet (TPD) összefoglaló, kapcsolódó magyar jogszabályok, korábbi releváns sajtómegjelenések ]3641 Kb
Módosítás dátuma: 2010. május 10. hétfő, 09:26
 
Szerinted bevált a trafikrendszer?
 
Fent vagyunk a Facebookon!

YouTube csatorna

Kövess minket a Twitteren!

Hol van trafik?

hol_van_trafik

Játék

Igaz-e, hogy Európába Amerika felfedezése után került a pipa, a pipázás szokása? (1/10)

igen

nem, előbb

nem, jóval később

Sajtókapcsolat

 

S. Takács Zsuzsanna
sajtószóvivő

Tel: +36 (20) 957-4428

stakacs@fustolgok.hu